Szanowny użytkowniku! Informujemy, iż korzystając z Parafialnego Portalu Informacyjnego, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje o przysługujących Ci uprawnieniach dotyczących przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Portalu.

Wyszukiwarka

Wizyty na stronie

Dzisiaj 69

Wszystkich 273636

Rok Liturgiczny

ROK LITURGICZNY 2018

Różaniec Święty

Za duszpasterstwo chorych

Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują, i ich bliskim moc Pana i aby coraz bardziej stawał się dla wszystkich widzialnym znakiem współczucia i nadziei.

V Synod Diecezji

V-Synod-Diecezji-Tarnowskiej

HISTORIA PARAFII

HISTORIA PARAFII

W ŁĘŻKOWICACH

 

 

 

 

 

 

Rok 1919
Od dawna odczuwano potrzebę kościoła w parafii Chełmskiej za Rabą. Trudny dostęp, wylewy rzeki, błota jesienne utrudniały udział w nabożeństwach, dlatego też wiele ludzi, szczególnie starszych nie mogło spełnić swych obowiązków religijnych. Wreszcie wojna światowa 1914-1918 i zepsucie w ślad za nią kroczące dopełniły miary, że Ks. Biskup tarnowski Dr Leon Wałęga, twórca wielu kościołów filialnych zdecydował się na postawienie kościoła i oddzielenie 3 wsi za wodą pozostających tj. Książnic, Łężkowic i Targowiska.

 

 

Pierwszy Proboszcz
Ks. Biskup Leon Wałęga z myślą o budowie kościoła przeznaczył mnie (ks. Władysława Lalika) na wikariusza do Chełmu od 1.08.1919 r. Wiedząc jednak, z Chełmu do niczego zabrać się nie będzie można, polecił mi przenieść się z Chełmu do Łężkowic, celem rozpoczęcia budowy kościoła. Ponieważ nigdzie odpowiedniego mieszkania nie było pan Jan Wykowski i jego szlachetna małżonka Wilhelmina z Reissów przyjęli mnie na mieszkanie, odstępując jeden pokój, gdzie przebywałem od 4.09.1919 r. do 4.06.1922 r. dokąd nie wprowadziłem się do nowo wybudowanej z drzewa plebanii.

 

 

Pierwsze Msze św. w Łężkowicach

 

Stało sobie w środku wsi Łężkowice odwieczne, stare karczmisko, gdzie Żydzi dość grosza za wódkę zebrali, gdzie tyle muzyk, tańców i zgorszeń się odbywało, tam z powodu braku innego miejsca, powyjmowano ściany, oczyszczono, ustawiono prowizoryczny ołtarz, poświęcono uroczyście w obecności ks. dziekana Sękowskiego i kilku księży. Ciasne to było i niskie, lecz mimo to 2 Msze św. w każdą niedzielę i święto odprawiano. Tak przez pełne dwa i pół roku odprawiano nabożeństwa dokąd nie wprowadzono się szczęśliwie do nowo wybudowanego kościoła.

 

 

Budowa kościoła
Z zadatków otrzymanych za grunt, innego bowiem funduszu nie było, zadatkowano 300 tysięcy cegły w Miejskich Zakładach Ceramicznych w Krakowie. Sprowadzono 8 wagonów wapna na budowę nowego kościoła.
Zaproszono p. Dr Jana Zubrzyckiego ze Lwowa architekta by wykonał plany kościoła. 
W kwietniu 1920 r. po Świętach Wielkanocnych przybył z Radomyśla nad Sanem majster p. Józef Geneja i zaczęto kopać fundamenty pod kościół, głębokie na 1,90 m., szerokie na 1,10 m. Fundamenty kopano darmo ludźmi wyznaczonymi przez gminy. Wybrano komitet budowy składający się z 24 ludzi. W czerwcu 1920 r. odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego przez ks. dziekana Andrzeja Sękowskiego. Z początku 10 murarzy z Jadownik, potem 12 - 14 przy energii majstra potrafiło do 1 października 1920 r. wyciągnąć mury kościoła. Na wiosnę 1921 r. z nowym zapałem zabraliśmy się do roboty sklepień, żeber i tynkowania kościoła. Posadzkę wprawiono w kościele własnej roboty, cementową, robioną w formach. Na jesieni 1921 r. prace przy budowie kościoła dobiegły końca.

Poświęcenie kościoła
Dnia 23 października 1921 r. odbyło się uroczyste poświecenie nowego kościoła i przeniesienie Pana Jezusa z kaplicy tzw. karczmy do nowego przybytku. Uproszony Ks. Biskup Dr Leon Wałęga raczył przyjechać na to poświęcenie. 
Ks. Biskup zamieszkał we dworze Pana Jana Wykowskiego. Wieczór była spowiedź w starej kaplicy. Ks. Biskup też spowiadał do 9 wieczór. Prawie cała parafia się wyspowiadała. Rano w asyście księży odbyło się poświęcenie kościoła dokonane przez Ks. Biskupa i konsekracja ołtarza. Tysiące narodu z okolicy zeszło się na tę rzadką uroczystość. Księży było przeszło 20. Po poświęceniu kościoła Ks. Dziekan Andrzej Sękowski wśród salw armatnich wprowadził w uroczystej procesji Pana Jezusa ze starej kaplicy do nowego przybytku. Zabrzmiało uroczyste "Gloria" pod niebiosa, przebiło sklepienia i popłynęło hen ku górze na znak, że tu chwała Bogu przez wieki rozbrzmiewać będzie.

 


Poświęcenie dzwonów
Dzięki staraniom ks. Józefa Motyki następcy ks. Lalika wykonano w fabryce Schwabego w Białej 3 dzwony. Dzwony wykonano i poświęcono z okazji 10 rocznicy odzyskania niepodległości. Poświęcenie przy licznym udziale parafian i księży odbyło się dnia 29 grudnia 1929 roku.

 


Organy
Ks. proboszcz Józef Motyka w roku 1958 mógł cieszyć się bo jego starania zostały uwieńczone wybudowanymi w kościele w Łężkowicach 16 głosowymi organami. Organy wybudowała firma Biernackiego. Parafianie składali ofiary co potwierdzają umieszczone na tablicy gwoździe. Organy zostały gruntownie wyremontowane w roku 2014 przez Grzegorza Stawowego z Woli Baranowskiej. Starania o remont podjął ks. proboszcz Adam Sztaba.

 


Malowanie kościoła.
Paweł Mika z Krakowa wykonał piękną figuralną i ornamentalną polichromię kościoła według przygotowanego przez jego zespół projektu w roku 1961. Prace zostały wykonane dzięki staraniom ks. proboszcza Edwarda Lisa.

 


Odwodnienie kościoła.
Latem 1964 r. przeprowadzono odwodnienie kościoła i placu przy kościele.

 


Ogrodzenie kościoła.
Staraniem ks. proboszcza Edwarda Lisa w roku 1963 zostało wykonane ogrodzenie wokół kościoła.

 


Przedsionek
Ks. proboszcz Konstanty Cabaj podjął staranie aby w kościele zainstalować przedsionek ze szkła i stali, oraz podwójne okna w kościele. Prace wykonano w 1967 roku.

 


Dzwonnica i nowe dzwony.
W roku 1972 zostały wykonane dwa nowe dzwony w firmie Felczyńskiego w Przemyślu i umieszczono na nowowybudowanej dzwonnicy z cegły i zbrojonego betonu.

 


Kaplica w Targowisku
W roku 1984/85 została wybudowana kaplica katechetyczna pod wezwaniem św. Łukasza staraniem mieszkańców Targowiska oraz ks. proboszcza Władysława Mikulskiego. Obecnie odbywa się tam w soboty niedzielna Msza św. i okolicznościowe nabożeństwa.

 


Nowa plebania
20 czerwca 1993 roku została poświęcona w czasie odpustu parafialnego nowa plebania przez ks. Biskupa Józefa Gucwę. Plebania została zaprojektowana przez architektów Kępę i Langerową z Bochni. Prace nadzorował inż. Karol Jachym. Plebania budowana najpierw jako dom parafialny została oddane do użytku staraniem ks. proboszcza Adama Sztaby i parafian.

 


Nowe ogrzewanie kościoła
W roku 1999 wykonane zostało nowe, nawiewne zasilane gazem ogrzewanie kościoła. Prace wykonała firma inż. P.Piechnika z Grybowa.

 


Droga krzyżowa
Do kościoła w Łężkowicach zostały wykonane techniką olejną na płótnie nowe obrazy drogi krzyżowej. Prace wykonał artysta malarz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie Anatolij Czegodajew z Ukrainy. Inspiracją była droga krzyżowa z kościoła Ojców Franciszkanów w Krakowie wykonana przez Józefa Meheffera czołowego malarza Młodej Polski.

 


Malowanie kościoła
W 2000 roku zostało gruntownie odnowiona i uzupełniona zniszczona polichromia kościoła. Zostały też odnowione ołtarze, ambona oraz uzupełnione ubytki i zniszczenia. Prace wykonał Andrzej Chruślicki i jego ekipa. Prace trwały kilka miesięcy.

 


Ołtarz i posadzka
Na całej powierzchni kościoła z wyjątkiem prezbiterium została położona granitowa posadzka w roku 2003. Płyty przygotowała firma P. Grochota z Niepołomic a prace przy położeniu płyt wykonał Zbigniew Świętek z Targowiska. W roku 2004 został zamontowany nowy ołtarz z włoskiego marmuru wykonany przez firmę Marmo, Krzysztofa Monety z Bochni. Wykonana została też nowa posadzka w prezbiterium i zakrystii z marmuru włoskiego. Projekt ołtarza, ambony i posadzki został wykonany przez Panią artystkę architekt Bogdanę Drwal z Tarnowa. Starania by prace zostały wykonane sprawnie i solidnie podjął ks. proboszcz Adam Sztaba oraz Rada Parafialna.

 


Kaplica cmentarna
Kaplica cmentarna została gruntownie wyremontowana roku 2002. W kaplicy została zamontowana chłodnia w której można przechowywać dwie trumny.

 


Nowe ławki
W roku 2005 zostały wykonane nowe dębowe ławki do kościoła przez firmę Parmax z Książnic. Ławki zostały zaprojektowane przez Panią Bogdanę Drwal. Wykonane też nowe fotela dla celebransa i asysty. W kościele zostały też zamontowane nowe drzwi dębowe według projektu Pani Bogdany Drwal wykonała firma Parmax.

 


Nowe schody
W maju i czerwcu 2007 roku zostały wykonane nowe granitowe schody przez firmę Pana Monety. Projekt schodów i podjazdu dla niepełnosprawnych wykonał mgr inż. Grzegorz Jachym z Bochni. Barierki ze stali nierdzewnej wykonała firma Kominus z Łężkowic.

 


Parking
Koło kościoła i dawnych budynków gospodarczych został wykonany nowy parking dla przyjeżdżających samochodami do kościoła. Prace zostały wykonane przez firmę Mariusza Wajdy z Targowiska. Została też położona nowa betonowa kostka koło kościoła. Prace zostały wykonane w 2008 r.

 


System multimedialny
W roku 2013 został zainstalowany system multimedialny, który ułatwia prowadzenie śpiewu i lepsze uczestnictwo w liturgii. System składa się z komputera, laptopa i 7 monitorów. Sygnały przekazywane są drogą radiową.

 


Monitoring
W 2015 r. w kościele został wykonany monitoring. System składa się z 13 kamer, nagrywarki i przekaźników połączony z automatycznym oświetleniem na cmentarzu. Kamery zostały zainstalowane w kościele, na parkingach, na plebanii, oraz na cmentarzu. Celem zainstalowania tych urządzeń była troska ks. proboszcza Adama Sztaby i parafian aby podnieść bezpieczeństwo. Prace projektowe i instalacyjne wykonał Bogusław Babraj z Targowiska.

 


Dom parafialny
W roku ŚDM i pielgrzymki papieża Franciszka 2016 podjęto intensywne prace przy budynku gospodarczym aby przygotować go do celów duszpasterskich. Budynek był wykorzystany w czasie ŚDM. Parafia gościła pielgrzymów z Włoch z Mediolanu i okolic w liczbie ponad 800 osób. Budynek obecnie służy ministrantom, lektorom, młodzieży i DSM. Budynek został ocieplony, otrzymał nową elewację, zostały urządzone sale, sanitariaty, prysznice i pokój gościnny.

 

INWESTYCJE W PARAFII

 INWESTYCJE W PARAFII ŁĘŻKOWICE 1985 – 2017

 

1985 - od listopada – nowe kinkiety w kościele, remont oświetlenia, remont instalacji elektrycznych i prace remontowe na plebanii.

 

 

1986 - do zakrystii 2 szafy dębowe, chodnik do kościoła, remont dachu nad zakrystią, posadzka w kaplicy w Targowisku, tynkowanie kaplicy, przeszklone drzwi w kaplicy; projekt wnętra kaplicy B. Drwal.

 

 

1987 – powiększenie i ogrodzenie cmentarza, wykonanie gablot metalowych do kościoła, zakup elementów na ogrodzenie cmentarza.

 

 

1988 – remonty na starej plebanii, obicie deskami, remont chrzcielnicy, zabezpieczenie stropu kaplicy, zakupiono materiał na budowę nowego domu parafialnego, obecnie plebanii.

 

 

1989 - rozpoczęcie budowy domu parafialnego; wykonano fundamenty i podpiwniczenie.

 

 

1990 – budowa domu parafialnego, wykonano parter, poddasze, dach i instalacje wodną i kanalizacyjną.

 

 

1991 – dalsze prace przy domu parafialnym; została wykonana stolarka, okna drzwi, tynki wewnętrzne, wylewki.

 

 

1992 – dalsze prace przy domu parafialnym, posadzka, schody, parkiet.

 

 

1993- nowe obrazy drogi krzyżowej według wzoru Józefa Mehoffera z kościoła Franciszkanów w Krakowie wykonał Antolij Czegodajew.

 

 

1994 - zostały wykonane nowe garaże obok domu parafialnego, zakupiono nową monstrancje , wykonano nowy grobowiec granitowy dla księży do którego przeniesiono ciało ks. Cabaja.

 

 

1995 – został wykonany nowy ołtarz do kaplicy w Targowisku, oraz ławki.

 

 

1996 - nowy krzyż na cmentarzu, utwardzenie alejek na cmentarzu, zakup mikrofonów bezprzewodowych, nowe poręcza przy wejściu do kościoła.

 

 

1997 - remont organów kościelnych, odnowienie żyrandoli, wiecznej lampki, nowe pancerne tabernakulum , malowanie ogrodzenia cmentarza.

 

 

1998 – remont dachu kościoła, nowe rynny, wykonano toalety w budynku parafialnym dla przychodzących do kościoła.

 

 

1999 – nowe nawiewne ogrzewanie kościoła wykonała firma P. Piechnika z Grybowa, nowy kielich, puszka, ornaty, nowe tabernakulum do kaplicy w Targowisku.

 

 

2000 – malowanie całego kościoła, zachowano dotychczasowe malowidła, odnowiono i pozłocono ołtarze, odnowiono ławki i konfesjonały.

 

 

2001 – nowe zewnętrzne oświetlenie kościoła, nowy krzyż misyjny, ławki przy ścianach, nowe figury do szopki.

 

 

2002 – odnowienie kaplicy cmentarnej, zainstalowano urządzenia do chłodni na 2 trumny.

 

 

2003 – nowa posadzka granitowa do kościoła, płyty przygotowała firma P. Grochota z Niepołomic, położone na starej betonowej posadzce. Nowe nagłośnienie wykonane przez firmę Orion z Krakowa.

 

 

2004 – nowy ołtarz marmurowy, ambona, posadzka marmurowa w prezbiterium wykonała firma Marmo, P. Monety z Bochni według projektu B. Drwal z Tarnowa. Nagłośnienie zewnętrzne kościoła.

 

 

2005 – nowe ławki dębowe do kościoła wykonała firma Parmax z Książnic, projekt B. Drwal , remont i malowanie dachu na kaplicy w Targowisku, instalacja alarmu w kościele, wykonano dojazd z kostki betonowej do plebanii.

 

 

2006 – wykonano fotele dla celebransa i asysty w prezbiterium, rozpoczęto prace przy przebudowie budynku gospodarczego. /stodoła/

 

 

2007 – remont zakrystii, nowa posadzka, nowe szafy, malowanie ogrodzenia kościoła, nowe granitowe schody wejściowe do kościoła proj. Inż. Jachym z Bochni.

 

 

2008 - obcinka drzew koło kościoła, wykonanie dużego parkingu miedzy kościołem a budynkami gospodarczymi przez firmę Trans – Mar z Targowiska, częściowy remont organów.

 

 

2009 – wymiana na nowe urządzeń sterujących dzwonami, oświetleniem, remont instalacji elektrycznej w kościele, prace przy budynku gospodarczym; instalacja wodna, kanalizacyjna.

 

 

2010 – nowe drzwi wejściowe do kościoła wykonała firma Parmax z Książnic. Wymiana instalacji grzewczej na plebanii .

 

 

2011 – dalsze prace przy budynku gospodarczym, uzupełnienie nagłośnienia na zewnątrz kościoła, nowe nagłośnienie do kaplicy w Targowisku.

 

 

2012 - gruntowny remont organów wykonał P. Grzegorz Stawowy z Woli Baranowskie j ze swoimi pracownikami. Remont trwał kilka miesięcy.

 

 

2013 – system multimedialny w kościele, ekrany, komputer, urządzenia sterujące, Remont pieców grzewczych.

 

 

2014- instalacja odwadniająca wokół cmentarza parafialnego, nowe nagłośnienie przenośne, odnowienie kaplicy w Targowisku, nowa nadstawa ołtarzowa.

 

 

2015 – monitoring w kościele, na cmentarzu i na plebanii wykonał Bogusław Babraj z Targowiska.

 

 

2016 – przebudowa budynku gospodarczego, ocieplenie budynku, okna, wylewki, urządzenie pokoju gościnnego, wykonała firma Książbud, zakup urządzenia do uzdatniania wody na plebanii.

 

 

2017 – odnowienie zabytkowej monstrancji i dwóch puszek, uzupełnienie kostką betonową i utwardzenie dojazdu do plebanii oraz na parking.

 

 

 

 

Polecamy

Polecamy

Polecamy